صدور 2 هزار جلد شناسنامه برای سیستان و بلوچستانی ها ، بی شناسنامه ها با شرایط خاص در اولویت هستند

به گزارش وبلاگ دبستانیها، مراجع انتظامی و شورای تامین در حال رسیدگی به پرونده بیش از 2 هزار نفر هستند که مدارک نسبی از پدر ارائه داده اند.

صدور 2 هزار جلد شناسنامه برای سیستان و بلوچستانی ها ، بی شناسنامه ها با شرایط خاص در اولویت هستند

وبلاگ دبستانیها-معصومه حق جو: سیستان و بلوچستان به دلیل هم مرز بودن با کشورهای افغانستان و پاکستان و ارتباطات قومی و قبیله ای با مردمان این کشورها، همچنان با معضل افراد بی شناسنامه دست به گریبان است.

رضا راحت دهمرده، مدیر کل ثبت احوال سیستان و بلوچستان گفت: افراد بدون هویت به چند گروه تقسیم می شوند. گروه اول کسانی هستند که ادعا می نمایند پدر و جد پدری آنان، شناسنامه دارند ولی برای فرزندان شان شناسنامه نگرفته اند.

وی اضافه نمود: مدارک اثبات نسب را دریافت می کنیم و مطابق قانون و دستورالعمل ها برای این افراد پفراینده تشکیل می دهیم. در واقع ما فقط مسئول تشکیل پفراینده هستیم و آنالیز این که تابعیت ایرانی دارند یا خیر در حوزه اختیار ما نیست. سیستان و بلوچستان 20 شهرستان دارد و در هر شهرستان حدود 100 پفراینده داریم.

راحت دهمرده گفت: هویت این افراد را نیروی انتظامی و تابعیت را شورای تامین هر شهرستان آنالیز می نماید. شورای تامین از مراجع مختلف در خصوص شرایط فرد بی شناسنامه، استعلام می گیرد. در نهایت، پفراینده بعد از تکمیل به شورای تامین سپرده می گردد. اگر تابعیت تایید شد، برای فرد و اعضای خانواده، شناسنامه صادر خواهیم کرد. اگر تایید نگردد بعد از ابلاغ به فرد، اگر اعتراضی داشت می تواند به وسیله مراجع قضایی پیگیری کند.

مدیرکل ثبت احوال استان بیان نمود: برای رسیدگی به پفراینده 2 هزار بی شناسنامه منتظر پاسخ از جانب مراجع انتظامی و شورای تامین هستیم و تا زمانی که پاسخی به وسیله این مراجع به ما داده نگردد، نمی توان اقدامی انجام داد.

وی ادامه داد: گروه دوم کسانی هستند که مادر، ایرانی و پدر خارجی است. به دلیل ارتباطات منطقه ای با کشورهای هم مرز همچون افغانستان و پاکستان، این افراد آمار بالایی را به خود اختصاص داده اند. با این که قانون مصوب شده و شورای نگهبان هم تایید نموده ولی هنوز شیوه نامه ای از مرکز به استان ها ابلاغ نشده است.

مدیرکل ثبت احوال استان اظهار کرد: این افراد باید طبق قانون جدید به اداره امور اتباع و مهاجرین خارجی استان مراجعه و ازدواج قانونی خود را ثبت نمایند. همچنین باید مدارکی دال بر این که فرزندانشان در ایران متولد شده و استعلام های لازم را بگیرند تا اگر تایید شد، شناسنامه صادر کنیم.

راحت دهمرده ادامه داد: گروه سوم شامل افرادی است که هیچ گونه مدارک نسبی و سببی از والدین موجود نیست و والدین هم شناسنامه ندارند ولی به دلیل سکونت طولانی در استان و شباهت لهجه و چهره، ادعای ایرانی بودن دارند. با توجه به این که استان مرزی هستیم، بعضی اتباع بیگانه ساکن در اینجا به دلیل ارتباطاتی که دارند می خواهند خود را به عنوان ایرانی معرفی نمایند.

وی گفت: مطابق قانون، ثبت احوال برای این افراد نمی تواند پفراینده تشکیل بدهد، چون مدارک نسبی ندارند. به شورای تامین هر شهرستان تفویض اختیار شده تا در صورتی که این افراد مدرک ارائه کردند، درصورت تایید مجوز مورد احتیاج را شورای تامین به ثبت احوال بدهد سپس ما می توانیم مطابق دستورالعمل برای این افراد پفراینده تشکیل بدهیم.

ایجاد نمایندگی در بخش ها و بیمارستان ها

مدیرکل ثبت احوال استان بیان نمود: برای این که آمار بالای بی شناسنامه ها را در استان پایین بیاوریم، اولین اقدام این بود که نمایندگی ثبت احوال در 8 بیمارستان شاخص استان ایجاد کنیم. با این کار ولادت ها به موقع ثبت می گردد و کسی بدون شناسنامه نخواهد بود. در بخش هایی مانند بنت و زرآباد که فاصله تا مرکز زیاد بود، 53 اداره و نمایندگی ایجاد کردیم تا دسترسی تسهیل گردد.

راحت دهمرده ادامه داد: اقدام دیگر، تشکیل جلسات شورای تامین و هماهنگی در شهرستان ها به ریاست فرماندار است. این جلسات در استان به ریاست استاندار و در بخش ها به ریاست بخشدار تشکیل می شوند.

وی ادامه داد: در بخش ها و روستاها با همکاری دهیاری ها و شوراها و خانه های بهداشت سعی می کنیم ولادت ها را به موقع ثبت کنیم تا دیرثبتی و کم ثبتی نداشته باشیم. در گذشته ولادت ها به صورت معوق ثبت می شد ولی در حال حاضر درصد مهلت قانونی ثبت ولادت در استان به 98 درصد رسیده و طی 15 روز انجام می گردد. در خصوص فوتی ها هم این عدد به 94/5 درصد رسیده است. این در حالی است که هنوز در آرامستان ها نماینده وجود ندارد.

2 هزار پفراینده در حال رسیدگی

مدیرکل ثبت احوال استان بیان نمود: از ابتدای امسال تا به امروز 2 هزار و 20 جلد شناسنامه صادر شده است. سال گذشته 3 هزار و 679 جلد شناسنامه برای بی شناسنامه ها صادر شد. امیدواریم بیش از 2 هزار پفراینده ای که در چرخه رسیدگی قرار دارند، زودتر معین تکلیف شوند.

وی گفت: در دهه مبارک فجر در بعضی شهرستان ها مثل خاش و مهرستان جشنی برای شناسنامه دار شدن افراد برگزار کردیم و شناسنامه در فرمانداری ها به این افراد تقدیم شد.

دهمرده ادامه داد: از ابتدای سال 1392 تا سرانجام دی امسال، آنالیز های لازم به وسیله مراجع انتظامی و شورای تامین برای تایید تابعیت ایرانی هزار و 345 سرپرست خانوار انجام شد ولی مورد تایید قرار نگرفت. تقریبا نزدیک به 5 هزار نفر به عنوان ایرانی متقاضی شناسنامه بودند ولی هویت این افراد تایید نشد و باید به اداره امور اتباع مراجعه نمایند.

وی گفت: 51/5 درصد جمعیت استان، روستایی هستند و ساکنان کاملا یکدیگر را می شناسند. بنابراین از این طریق هم از سوء استفاده های احتاقتصادی جلوگیری خواهد شد.

تایید هویت با آزمایش DNA

مدیرکل ثبت احوال استان اظهار کرد: یکی از عوامل موثر در کندی فرایند آنالیز هویت افراد، آزمایش DNA است. این کار برای روستاییانی که باید به شهر مراجعه نمایند، هزینه بر است. نیروی انتظامی قبلا بخشنامه نموده بود که باید آزمایش DNA انجام گردد ولی ثبت احوال موافق این کار نبود. در حال حاضر با آنالیز های میدانی به صورت محسوس و نامحسوس کار را پیش می بریم و فقط در موارد خاص اگر احتیاج باشد آزمایش DNA انجام می گردد.

راحت دهمرده گفت: توتان و مهمدان در بخش بنت شهرستان نیکشهر از مناطقی بودند که ساکنانش بی شناسنامه بودند و توان اقتصادی برای مراجعه به ثبت احوال و تشکیل پفراینده نداشتند. اداره ثبت احوال مصوبه شورای تامین شهرستان نیکشهر را گرفت، دستگاه کپی و انگشت نگاری و... همه آنچه احتیاج بود در ارتباط با تشکیل پفراینده به این مناطق بردیم تا احتیاجی به مراجعه به مرکز شهرستان نباشد.

وی بیان نمود: بیش از 50 درصد افراد در آن مقطع شناسنامه گرفتند و تابعیت تایید شد. 60 پفراینده هم آماده طرح در شورای تامین است. آنالیز های لازم صورت گرفته و فرماندار هم وعده داده در اسرع وقت برای این افراد جلسه تشکیل بدهند و شرایطشان را آنالیز کند.

  • نگاهی به آمار بچه ها بی هویت در استان های شرقی ایران

مدیر کل ثبت احوال استان ادامه داد: بی شناسنامه هایی که شرایط خاص دارند مثل بیماری تالاسمی در اولویت قرار می گیرند. بعد از مذاکره ثبت احوال با دستگاه های اطلاعاتی و امنیتی و انتظامی برای این افراد شناسنامه صادر می گردد. افرادی که احتیاج به جراحی و طی کردن مراحل درمان دارند در اولویت قرار می گیرند.

وی بیان نمود: 60 پفراینده آماده طرح در جلسه است. تحقیقات و آنالیز ها انجام و تقریبا این پفراینده ها تایید شده اند.

منبع: همشهری آنلاین

به "صدور 2 هزار جلد شناسنامه برای سیستان و بلوچستانی ها ، بی شناسنامه ها با شرایط خاص در اولویت هستند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "صدور 2 هزار جلد شناسنامه برای سیستان و بلوچستانی ها ، بی شناسنامه ها با شرایط خاص در اولویت هستند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید