خبرنگاران برغم هشدارها؛ فعالیت اجتماعی در قم به حالت عادی بازگشت

به گزارش وبلاگ دبستانیها، قم - خبرنگاران - برغم ادامه خطر موج جدیدی از گسترش ویروس کرونا در قم و هشدارهایی که نهادهای ذیربط در این خصوص داده اند، روز شنبه اغلب فعالیت های اجتماعی و اقتصادی در این شهر به حالت شبه عادی بازگشته است که می تواند طلیعه افزایش این فعالیت ها در روزهای آینده باشد.

خبرنگاران برغم هشدارها؛ فعالیت اجتماعی در قم به حالت عادی بازگشت

گزارش خبرنگار وبلاگ دبستانیها در ساعات گوناگون از سطح شهر قم حاکی است: حضور خیابانی مردم، فعالیت اصناف و فروشگاه ها، ترافیک و آمد و شد خودروها در سطح شهر امروز شنبه 23 فروردین تفاوت چندانی با یک روز عادی در دوره پیش از کرونا ندارد.

اغلب مغازه ها و فعالیت های صنفی اعم از مواردی که در طرح فاصله گذاری اجتماعی ضروری یا غیرضرور اعلام شده، باز است و مردم نیز در رفت و آمد برای انجام امور مختلف روزمره هستند، شرایط بگونه ای عادی است که شاید تنها استفاده نیمی از مردم از ماسک و دستکش، باعث شود به یاد بیاوریم، همچنان در دوره شیوع ویروس مرگبار کرونا هستیم.

گزارش وبلاگ دبستانیها از خیابان های صفاییه، دورشهر، بلوارامین، زنبیل آباد، سمیه، عماریاسر، جمهوری، خاکفرج، هنرستان و ... حاکی است که انواع فعالیت اجتماعی و مالی در شهر به شکل شبه عادی امروز از سر گرفته شده است.

این در حالی است که در هفته های نخست فروردین، این فاصله گذاری ها تا حد بسیار زیادی رعایت می شود و اغلب اصناف غیرضرور بسته، خیابان ها خلوت و رفت و آمد مردم و خودروها به حداقل رسیده بود، امری که در هفته نخست بعد از تعطیلات کمی تغییر کرد و از امروز به طور نسبتا کامل به حالت عادی نزدیک شده است.

از سرگیری فعالیت های اجتماعی و مالی در شهر یک میلیون نفری قم از امروز شنبه در حالی است که مسوولان استان همچنان در اظهارنظرهای متعدد نسبت به ضرورت درخانه ماندن و رعایت ضوابط بهداشتی و طرح فاصله گذاری اجتماعی و نگرانی از احتمال موج دوم شیوع کرونا در قم تاکید دارند.

بی توجهی مردم زحمات کادر درمانی را از بین می برد

دکتر محمدرضا قدیر رییس دانشگاه علوم پزشکی قم روز شنبه گفت که طی 24 ساعت گذشته، 77 نفر در مراکز درمانی قم با تشخیص احتمالی ابتلا به کرونا پذیرش شده اند، امری که نشان می دهد شرایط قم هنوز تا عادی شدن از نظر شیوع کرونا، راه طولانی در پیش دارد.

به گفته وی، 22 نفر از این تعداد در بخش های بیمارستان ها بستری و مابقی پس از معاینه و بررسی در بخش اورژانس مراکز با دستورات دارویی و بهداشتی مرخص شده اند.

قدیر گفت: بار دیگر از همشهریان عزیز تقاضامندیم که طرح فاصله گذاری اجتماعی را مورد توجه قرار داده و نهایت دقت نظر را در خصوص توجه و اهتمام به رعایت مسائل بهداشتی داشته باشند.

وی اضافه کرد: مشاغلی کم خطری که مجوز بازگشایی آنها صادر شده است، حتما باید در بخش سامانه ثبت نام اصناف و صنایع در سایت salamat.gov.ir ثبت نام کنند.

قدیر تاکید کرد: در منزل ماندن را باید همچنان جدی گرفت و نباید احساس شود که ویروس کرونا از بین رفته است، چرا که بی توجهی در این خصوص زحمات کادر درمانی در بیمارستان ها و کادر بهداشت در امر غربالگری را از بین می برد.

به گفته وی، کم کردن محدودیت ها باید پلکانی و با شیب بسیار کم شروع شود تا تماس ها افزایش پیدا نکند لذا باید در آمادگی بسر برده و فعلا نمی توانیم، بیمارستان ها را از پروتکل پذیرش بیمار کرونا خارج کنیم.

استاندار قم نیز در روزهای اخیر بارها بر ضرورت رعایت همه جانبه طرح فاصله گذاری اجتماعی تاکید کرده و در این خصوص اهمیت مدیریت صحیح و دقیق برنامه های مبارزه با بیماری کرونا در استان قم را یادآور شده است.

بهرام سرمست می گوید که توفیقات بسیاری در سطح استان در مقابله با کرونا بدست آمده که در سایه اتفاق نظر، برنامه ریزی و کار ستادی به دور از موازی کاری و اتلاف منابع، و نیز هدفمند کردن سرمایه اجتماعی و ظرفیت های مردمی و خیرین حاصل شده است و این همکاری ها و نیز همراهی مردم در ادامه مقابله با شیوع کرونا باید ادامه یابد.

وی در عین حال به برخی اقشار جامعه که در شرایط کنونی قرنطینه خانگی دچار مسائل معیشتی شده اند اشاره و خاطرنشان کرده است: بسیاری از این افراد که تحت پوشش نهادهای مددجویی نیستند نیاز به پشتیبانی و حمایت مبرم دارند و باید از سوی دستگاه های اجرایی صورت گیرد و از سوی نهادهای مردمی و خیرین نیز مورد حمایت اجتماعی قرار گیرند.

ناظران امور شهری در قم بر این باورند که کم و کیف حضور اجتماعی مردم در روز شنبه 23 فروردین، طلیعه خوبی برای سال جدید از بعد مقابله با شیوع کرونا نیست و مسوولان باید در این خصوص تدبیر کنند.

برنامه ریزی برای مدیریت ابعاد مختلف و عوارض مربوط قرنطینگی طولانی در خانه و همچنین احساس ضرورت اقشاری از مردم برای بازگشت به فعالیت های عادی خود برای تامین معاش و توانایی انجام تعهدات مالی و شغلی از دیگر چالش هایی است که به باور کارشناسان پیش روی مسوولان و مجریان طرح فاصله گذاری اجتماعی قرار گرفته است و بویژه در استان قم و اشتغال بسیاری از مردم در کسب و کارهای کوچک، باید بیش از پیش جدی گرفته شود. /

منبع: ایرنا

به "خبرنگاران برغم هشدارها؛ فعالیت اجتماعی در قم به حالت عادی بازگشت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران برغم هشدارها؛ فعالیت اجتماعی در قم به حالت عادی بازگشت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید