چای آخر ناوالنی ، مسموم شدن سرنوشت محتوم همه مخالفان و منتقدان پوتین است؟

به گزارش وبلاگ دبستانیها، الکسی ناوالنی وقتی در حال خوردن یک لیوان چای در کافه فرودگاه تومسک بود، نمی دانست قرار است به فهرست انبوه مخالفان و منتقدان رئیس جمهوری قدرتمند روسیه بپیوندند که سرنوشتی جز مسموم شدن با سم برایشان نوشته نشده است.

چای آخر ناوالنی ، مسموم شدن سرنوشت محتوم همه مخالفان و منتقدان پوتین است؟

به گزارش وبلاگ دبستانیها به نقل از گاردین، ناوالنی روز گذشته پیش از سوار شدن به هواپیما در فرودگاه شهر تومسک به مقصد روسیه در لیوان یکبارمصرف قرمزرنگ چای خورد؛ تنها خوردنی یا نوشیدنی او در روز پنجشنبه. مخالف سرسخت پوتین سپس با دیگر همراهانش سوار اتوبوس فرودگاه شد و حتی سلفی هم گرفت تا نشان دهد همچنان سرزنده و شاداب است اما وقتی هواپیما به هوا برخاست، دردها و ناله های عجیب او توجه مسافران را جلب کرد.

هواپیمایی که قرار بود فاصله 3600 کیلومتری تومسک تا پایتخت روسیه را طی کند، به دلیل داشتن یک مسافر بسیار بدحال ناچار شد پس از حدود 900 کیلومتر در فرودگاه شهر اومسک فرود بیاید. ناوالنی که به نظر مسموم شده بود، در شرایط بسیار وخیم به بیمارستان مرکزی شهر منتقل شد و زیر دستگاه ونتیلاتور رفت. بلادرنگ عکسی که یک خواننده محلی به پاول لبدف از او در فرودگاه هنگام خوردن چای گرفته بود، در شبکه های اجتماعی بازنشر و گمانه مسموم شدن با چای سیاه تقویت شد.

الکسی ناوالنی در حال خوردن چای در فرودگاه تومسک

لبدف ماجرای درون هواپیما را چنین تعریف می نماید: هواپیما که به هوا رفت، حال ناوالنی ناگهان بد شد؛ خیلی بد. نیروهای امدادی کوشش کردند او را آرام و به پشت هواپیما منتقل نمایند در حالی ناله می کرد و جیغ می زد. وقتی خلبان فهمید حال یکی از مسافران وخیم است، اعلام شرایط اضطراری کرد و در فرودگاه اومسک فرود آمد. نیروهای اورژانس آمدند و را سوار بر یک آمبولانس زردرنگ با خود بردند. وقتی داشتند ناوالنی را درون آمبولانس می گذاشتند، رنگ او کاملا و بسیار بسیار بی حال پریده بود.

کی را یارمیش، منشی همیشگی ناوالنی هم که در سفر به تومسک همراه او رفته بود، ماجرا را در توییتر خود با مردم به اشتراک گذاشت؛ اینکه رئیس فقط همان یک لیوان چای را خورده و احتمالا با سم مسموم شده است. به شدت بیمار و کاملا بیهوش است. پزشکان به پارمیش گفتند که سم موجود در چای داغ خیلی زود جذب بدن شده و حال او را وخیم نموده است. یک ساعت بعد خبری تازه تر آمد؛ ناوالنی در بخش مراقبت های ویژه به دستگاه ونتیلاتور وصل است و برای زنده ماندن می جنگند.

ساعتی پس از پذیرش منتقد سرشناس پوتین در بیمارستان اومسک، پلیس ناگهان سر رسید و نیروهای ویژه همه جا پراکنده شدند. با اینکه ابتدا اعلام شده بود مسموم شدن با سم علت اصلی بیماری ناوالنی است اما رسانه های رسمی روسیه گمانه هایی دیگر هم مطرح کردند؛ از جمله اینکه ناوالنی شب قبل در خوردن الکل زیاده روی نموده و پس از آن دارو هم خورده است. هر چند منشی مخصوص او این برآورد ها را رد و اظهار داشت ناوالنی اصلا دارو نخورده بود.

سلفی ناوالنی و همراهانش در اتوبوس فرودگاه. خانم یارمیش منشی او هم در عکس پیداست

عصر پنجشنبه به وقت روسیه یولیا، همسر ناوالنی و مادر دو فرزند او همراه پزشک شخصی شان آناستازیا واسیلیوا از مسکو به بیمارستان مرکزی اومسک رسیده بود. با این حال، نیروهای امنیتی به آنها اجازه ورود ندادند و نکته عجیب اینکه از یولیا سند ازدواج رسمی خواستند! با این حال، اندکی بعد همسر ناوالنی اجازه یافت وارد اتاقی گردد که منتقد و مخالف سرسخت پوتین با بدترین حال ممکن در آن بستری بود.

اتفای که برای ناوالنی در فرودگاه تومسک در سیبری رخ داد، خیلی ها را خیلی زود یاد ماجرایی مشابه در لندن انداخت. دو آدمکش از کرملین سال 2006 به انگلیس رفتند و الکساندر لیتویننکو را با استفاده از پلونیوم مرگبار به قتل رساندند. هر چند کرملین اظهار داشت مسئولیتی در این فاجعه ندارد و کسی نمی تواند روسیه را برای مرگ یکی از مخالفانش در هزاران کیلومتر دورتر سرزنش کند.

حالا که ماجرای مسموم شدن ناوالنی پیش آمده، بعضی کارشناسان دو پرسش کلیدی مطرح می نمایند: ولادیمیر پوتین تا چه اندازه در جریان حادثه فرودگاه تومسک بود؟ اگر این یک توطئه مرگبار حکومتی است، چرا دولت روسیه این بازه زمانی را برای اجرای آن برگزیده است؟ هر چه باشد، ناوالنی برخلاف بسیاری از مخالفان در مسکو ساکن است و پوتین می توانست او را سال ها پیش بکشد.

خبر آخر اینکه پزشکان بیمارستان اومسک از انتقال ناوالنی به خارج از روسیه برای ادامه فرایند درمان جلوگیری نموده اند. یارمیش که همچنان در بیمارستان است، در توییتر خود نوشت: پزشکان به بهانه وخیم بودن حال الکسی نمی گذارند او را به خارج ببریم. هواپیمایی که قرار است ناوالنی را به آلمان ببرد از راه می رسد و آنها با این کار دارند با جان او بازی می نمایند.

منبع: همشهری آنلاین

به "چای آخر ناوالنی ، مسموم شدن سرنوشت محتوم همه مخالفان و منتقدان پوتین است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چای آخر ناوالنی ، مسموم شدن سرنوشت محتوم همه مخالفان و منتقدان پوتین است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید