مشاهده حالت پنجم ماده در فضا

به گزارش وبلاگ دبستانیها، چگالش بوز- انیشتین (Bose-Einstein condensate)، حالتی از ماده است که وجود آن تقریباً یک قرن پیش توسط آلبرت انیشتین و ریاضیدان هندی به نام ساتیندرانات بوز پیش بینی شده بود.

مشاهده حالت پنجم ماده در فضا

دانشمندان برای نخستین بار حالت پنجم ماده موجود در فضا را مشاهده کردند؛ رخدادی که می تواند به کسب بینش بی سابقه ای برای حل معمای پیچیده ذرات بنیادین دنیا یاری کند.

تیمی از دانشمندان ناسا روز پنج شنبه از نتایج آزمایشی در ایستگاه فضایی بین المللی پرده برداشتند که به آن ها امکان داده بدون محدودیت های موجود در زمین ذرات چگالش بوز- انیشتین (BEC) را مشاهده نمایند.

این ذرات در برابر گرما و نیروی جاذبه زمین بسیار شنماینده هستند و به همین دلیل امکان انجام این آزمایش در زمین ممکن نبوده است. دانشمندان معتقدند این ذرات بنیادین سرنخ های خوبی برای شناخت پدیده اسرارآمیز انرژی تاریک (Dark energy) به دست می دهد. تصور می گردد این انرژی عامل شتاب دهنده انبساط دنیا باشد.

چگالش بوز- انیشتین (Bose-Einstein condensate)، حالتی از ماده است که وجود آن تقریباً یک قرن پیش توسط آلبرت انیشتین و ریاضیدان هندی به نام ساتیندرانات بوز پیش بینی شده بود.

این ذره هنگامی شکل می گیرد که اتم های گاز رقیق شده بوزون (Boson) به دمای صفر مطلق (صفر درجه کلوین یا منفی 273.15 درجه سانتیگراد) برسند، در این حالت ذرات بنیادین تشکیل دهنده آن ها همگی به صورت یک تک حالت کوانتومی در هم ادغام می شوند و اَبَر ذره هایی شکل می گیرد که بر خلاف ذرات معمول، رفتاری شبیه یک ریزموج (Microwave) دارند. سرعت عبور نور از مادهٔ چگالش بوز-انیشتین بسیار کم است.

منبع: یورو نیوز

منبع: فرادید

به "مشاهده حالت پنجم ماده در فضا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مشاهده حالت پنجم ماده در فضا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید